مصاحبه آقای مهندس بابازاده با روزنامه اصفهان زیبا پیرامون آبگرمکن های خورشیدی

مصاحبه آقای مهندس بابازاده با روزنامه اصفهان زیبا پیرامون آبگرمکن های خورشیدی

مصاحبه آقای مهندس بابازاده با روزنامه اصفهان زیبا پیرامون آبگرمکن های خورشیدی 560 420 امیر پرویز تراکمه زاد

جناب آقای مهندس بابازاده مدیر عامل مجموعه فن آوران انرژی های سبز ( آویسا ) در مصاحبه ای با خبرنگار محترم روزنامه اصفهان زیبا (چاپ روز سه شنبه 11 مهر ماه 1396 ) پیرامون استفاده از آبگرمکن های خورشیدی در بخش های مختلف و همچنین مشکلات پیش روی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر (انرژی های نو) و راهکار برای رفع این مشکلات گفتگو کردند.

avisasolar-news-3-2
avisasolar-news-3-2

چالش های صنعتی كه چرخ هایش با انرژی خورشیدی می چرخد
استفاده از انرژی خورشید به عنوان یکی از منابع انرژی پایان ناپذیر علاوه بر اینکه منجر به حفظ محیط زیست و جلوگیری از بسیاری از آلودگی ها می شود به دلیل رایگان بودن این انرژی پاک از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر است. عمر انرژی های فسیلی به دنبال روند افزایش جمعیت و افزایش مصرف سوخت های فسیلی کوتاه تر شده و در این شرایط استفاده از انرژی های نو و پاک می تواند بحران کمبود انرژی را جبران کند. کاربرد انرژی خورشیدی در بسیاری از کشورها رایج شده؛ اما در ایران استفاده از انرژی های جدید چندان مرسوم نیست.
قیمت پایین نفت و گاز منجر شده تا این انرژی مورد توجه قرار نگیرد تا جایی که بسیاری از تولیدکنندگان  کالاهایی مانند آبگرمکن های خورشیدی از کمبود تقاضای داخلی در این زمینه سخن می گویند. به باور این دسته از تولیدکنندگان نبود فرهنگ سازی به منظور ترویج استفاده از آبگرمکن های خورشیدی در کشور و نداشتن توجه کافی از سوی دولتمردان برای فراگیر شدن استفاده از انرژی خورشیدی از اصلی ترین دلایلی است که منجر شده فروش این کالاها رونق چندانی نداشته باشد.  بسیاری از کشورها با توجه به رفع چالش آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی و جلوگیری از بحران ناشی از کمبود سوخت های فسیلی به سمت سرمایه گذاری برای استفاده هرچه بیشتر از انرژی خورشیدی حرکت کرده اند. بنابراین انتظار می رود با برنامه ریزی و سیاستگذاری های لازم در این زمینه توجه مسئولان نیز بیشتر به استفاده از انرژی های تجدید پذیر حرکت کند تا با استفاده از انرژی خورشیدی میزان هدرروی سوخت های فسیلی در تامین آب گرم مصرفی کاهش پیدا کند. به باور مدیرعامل مجموعه فن آوران انرژی های سبز ( آویسا) هزینه اندک حامل‌های انرژی مانع گسترش آبگرمکن های خورشیدی در ساختمان‌ها شده  است.

نبود فرهنگ سازی برای رواج استفاده از انرژی خورشیدی
مدیرعامل مجموعه فن آوران انرژی های سبز ( آویسا) در گفت و گو با اصفهان زیبا اصلی ترین عامل فراگیر نشدن استفاده از انرژی خورشیدی در کشور را قیمت پایین حامل های انرژی و نبود فرهنگ سازی در راستای ترویج بهره گیری از انرژی خورشیدی به جای سوخت های فسیلی عنوان می کند. به گفته حمیدرضا بابازاده، قیمت پایین حامل های انرژی( نفت و گاز) در ایران منجر شده تا کاربرد انرژی خورشیدی در زندگی مردم چندان رواج پیدا نکند و استفاده از این نوع انرژی در ایران فراگیر نشده است.وی می گوید: در سایر کشورها به دلیل قیمت بالای حامل های انرژی ، کاربرد انرژی خورشیدی نیز عمومیت پیدا کرده است به عنوان مثال در ترکیه استفاده از این نوع انرژی رواج یافته و به دنبال آن بهره گیری از کالاهایی مانند آبگرمکن های خورشیدی نیز فراگیر شده است. مدیرعامل مجموعه فن آوران انرژی های سبز ( آویسا) بیان می کند: یکی از مشکلات موجود برای استفاده از کالاهایی همچون آبگرمکن های خورشیدی نبود فرهنگ سازی در این زمینه است؛ متاسفانه متولی پیگیر و مناسبی برای استفاده از این آبگرمکن ها در کشور وجود ندارد.

کمبود تقاضا؛ چالش صنعت آبگرمکن های خورشیدی
به گفته بابازاده، از آثار نامطلوب سوخت های فسیلی نباید غافل شد؛ چراکه استفاده از سوخت های فسیلی منجر به آلودگی های زیست محیطی می شود که استفاده از انرژی خورشیدی و فراگیر شدن کاربرد این نوع انرژی به رفع آلودگی های زیست محیطی کمک می کند؛ در زمستان نیروگاه های تولید برق قادر به تامین برق از طریق گاز نیستند و به همین دلیل گاز قطع می شود تا به مشترکین داخل شهر گازرسانی صورت بگیرد و در این شرایط از مازوت استفاده می شود. مدیرعامل مجموعه فن آوران انرژی های سبز  (آویسا) می گوید: سازمان های دولتــی از آبگرمکـن های خــورشیــــدی استقبــال نمی کنند و تقاضا برای فروش این محصولات پایین است بنابراین انتظار می رود با ترویج فرهنگ استفاده از این کالاها در سازمان ها و ارگان های دولتی و به دنبال آن استفاده مردم از آبگرمکن های خورشیدی میزان فروش این کالاها در کشور افزایش پیدا کند. به گفته بابازاده، تولید آبگرمکن های خورشیدی در کشور بیشتر از میزان فروش است و قیمت این کالاها با کشورها رقیب برابری می کند. مدیرعامل مجموعه فن آوران انرژی های سبز( آویسا) می گوید: حدود 70 درصد قطعات لازم برای تولید آبگرمکن های خورشیدی از داخل تامین می شود و این دسته از کالاها به دلیل کمبود تقاضای داخلی به کشورهای خارجی صادر می شوند. مدیرعامل مجموعه فن آوران انرژی های سبز (آویسا) توضیح می دهد: استفاده از آبگرمکن های خورشیدی در روستاها و مناطق محروم کمک زیادی به رفع مشکلات ساکنان این مناطق می کند؛ در فصل زمستان بیشتر  روستاییان یا ساکنان مناطق محروم به دنبال قطع درختان برای تامین سوخت لازم هستند که این اقدامات منجر به نابودی جنگل هاخواهد شد بنابراین اگر استفاده از این کالاهای داخلی رواج پیدا کند مشکل تولیدکنندگان آبگرمکن های خورشیدی نیز کمرنگ تر خواهد شد.  بابازاده معتقد است راهکار لازم برای افزایش تقاضای داخلی در زمینه استفاده از آبگرمکن های خورشیدی، فرهنگ سازی برای استفاده از این کالاها  و واقعی شدن قیمت حامل های انرژی است .

لینک خبر http://www.isfahanziba.ir/node/56648

تماس بگیرید